Beskrivelse:
Den høje og røde 3-fløjede bygning med kobberklædt tag og tårn ved Amagertorv er Kjøbenhavns Laane- og Diskontobank fra 1906.
Bygningen er bygget i en blanding af nyrenæssancestil og nybarokstil med Axel Emil Berg som arkitekt.
Kjøbenhavns Laane- og Diskontobank blev grundlagt i 1895 af advokat, erhvervsmand og konferensråd Axel Heide med hjælp fra byggematador, direktør, finansmand og grosserer Carl Frederik Tietgen og eksisterede til 1919.
I 1919 fusionerede banken med Revisonsbanken og blev til Københavns Diskontobank og Revisionsbank. Hovedsædet blev i Kjøbenhavns Laane- og Diskontobanks hovedsæde.
Længe kom Københavns Diskontobank og Revisionsbank ikke til at eksistere. Allerede i 1924 krakkede den og lukkede. Derefter overtog Haandværkerbanken, samme år, hovedsædet som dens nye hovedsæde.
Haandværkerbanken blev grundlagt i 1867 som Kreditforeningen for Haandværkere og Industridrivende og eksisterede til 1970.
I 1970 fusionerede banken med Den Danske Landmandsbank. Hovedsædet blev dermed reduceret til en filial og var det til 2005.
I 2005 lukkede Den Danske Landmandsbank, som i mellemtiden var blevet til Danske Bank, filialen i bygningens stueetage. Derefter blev bygningen solgt.
Bygningen bruges i dag til kontorer og forretning.
Fakta:
Byggeår : 1904-1906
Arkitekt : Axel Emil Berg
Areal (+ kælder- og tagetagen) : 3316 m²
Over Havets Overflade : 4,2 m


© 2012 dankinkbh.dk v/ Philip Wu