Danmarksmesterskabet i Racekaninavl

Ved Danmarks Kaninavlerforening
Udstilling i Viborg fra 17. til 19. februar 2012

Ærespræmieliste- Klasse L

Nr. Navn Køn Race og variant Point


1 Ellen Christiansen, Dianalund 2,2 Fuchs, hvid, rødøjet 380,5
2 Jørn Schmidt, Bevtoft 3,1 Alaska, sort 380,5
3 Egon Carstens, Viborg 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 285,5
4 Dorthe Jensen, Jelling 1,2 Dværg Vædder, sort 285,5
5 Bent Schou Jensen, Viborg 0,3 Angora, hvid, rødøjet 285,5
6 Christian Kristensen, Aså 3,0 Hermelin, hvid, rødøjet 285,5
7 Esben Midtiby, Ringkøbing 3,0 Wiener, vildtgrå 285,5
8 John Jensen, Rønne 2,2 Tan, sort 380,0
9 Martin Bruun, Holbæk 2,2 Lille Tysk Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 380,0
10 Poul Beith Jensen, Hjørring 1,3 Tan, sort 379,5
11 Lissy Søndergaard, Blokhus 1,3 Stor Sølv, sort 379,5
12 Mogens Hollensen, Brønderslev 1,3 Hermelin, hvid, rødøjet 379,5
13 Jørn Thomsen, Svendborg 3,1 Alaska, sort 379,5
14 Kenn Mikkelsen, Bjerringbro 3,0 Belgisk Hare, vildtrød 285,0
15 Ole Jakobsen, Dronninglund 1,3 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0
16 Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
17 Jan Pedersen, Åbybro 2,2 Rex, castor 379,0
18 Jørgen Knudsen, Tilst 2,2 Hermelin, zobel, blå 379,0
19 Jytte Christensen, Aså 2,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0
20 Henning Hansen, Rønne 2,2 Isabella, isabella 379,0
21 Preben Toftemark, Tommerup 1,2 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5
22 Søren Jørgensen, Hedensted 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5
23 Erik Jensen, Jerslev J 1,2 Bourgogne, gulrød 284,5
24 Erik Rasmussen, Dianalund 0,3 Dværghare, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5
25 Niels Husum, Møldrup 1,3 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 378,5
26 Gunner Sørensen, Skals 1,3 Californian, sort 378,5
27 Torben Christensen, Randers SØ 1,3 Tan, sort 378,5
28 Thorvald Olesen, Nykøbing M 2,2 Alaska, sort 378,5
29 Leif Jensen, Regstrup 2,2 Thyringer, madagascar 378,5
30 Erik Jensen, Jerslev J 3,1 Thyringer, madagascar 378,5
31 Merethe Dalgaard Jensen, Videbæk 3,1 Schwarzgrannen, schwarzgrannen 378,5
32 Jørgen Larsen, Horsens 3,1 Hollænder, japaner, sort/gul 378,5
33 Svend Møller, Kokkedal 1,2 Hvid Land, hvid, rødøjet 284,0
34 Jan Mortensen, Regstrup 1,2 Rex, castor 284,0
35 Erling Steffensen, Nykøbing M. 1,2 Satin, elfenben 284,0
36 Preben S. Jakobsen, Aars 1,2 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0
37 Kristian M. Kristensen, Brovst 1,2 Sachsengold, rødorange 284,0
38 Poul Erik Kristensen, Skjern 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0
39 Poul Erik Kristensen, Skjern 1,2 Hermelin, hotot, sort 284,0
40 Jørgen Jensen, Viborg 0,3 Hvid Land, hvid, rødøjet 284,0
41 Ela Nørgaard, Struer 0,3 Rex, dalmatiner, sort 284,0
42 Carl Aage Sørensen, Holstebro 0,3 Satin, elfenben 284,0
43 Peder Emil Hansen, Skjern 0,3 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0
44 Ejvind A Sørensen, Morud 0,3 Lille Havana, brun 284,0
45 Åge Pedersen, Frederikshavn 3,0 Lille Sølv, blå 284,0
46 Niels Hansen, Åkirkeby 3,0 Alaska, sort 284,0
47 Henning Hansen, Rønne 3,0 Dværg Vædder, madagascar 284,0

48 Eli Jæger, Støvring 3,0 Lille Sølv, vildtgul 284,0
49 Kaj Thaysen, Løgumkloster 3,0 Angora, hvid, rødøjet 284,0
50 Jan Pedersen, Åbybro 2,2 Rex, chinchilla 378,0
51 Lars Sørensen, Odense SV 2,2 Wiener, hvid, blåøjet 378,0
52 Egon Severinsen, Frederikshavn 2,2 Lille Havana, brun 378,0
53 Kresten Holst, Nykøbing M. 2,2 Perle Egern, vildtblå 378,0
54 Michael Agerskov, Brovst 2,2 Lille Havana, brun 378,0
55 K. & S. Dalsgaard, Skødstrup 2,2 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 378,0
56 Anni B. Jensen, Hjørring 3,1 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 378,0
57 Kim Kjøller, Rønne 3,1 Lille Sølv, sort 378,0
58 Bent Ole Rasmussen, Rønne 3,1 Lille Sølv, blå 378,0

59 Jørgen Larsen, Horsens 3,1 Hollænder, sort 378,0
60 Brian Mortensen, Jelling 3,1 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 378,0
61 Kurt Pedersen, Otterup 1,3 Perle Egern, vildtblå 377,5
62 Henrik Moesgård, Randers NV 1,3 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5
63 Søren Dalsgaard, Silkeborg 1,3 Russer, sort 377,5
64 Tove Alsner, Grenå 1,3 Angora, hvid, rødøjet 377,5
65 Jens Åge Jensen, Kalundborg 1,3 Lille Sølv, blå 377,5
66 Bent Ernstsen, Ryomgård 1,3 Hermelin, hvid, rødøjet 377,5
67 Bjarne Nielsen, Hadsund 2,2 Fransk Vædder, chinchilla 377,5
68 Michael Christensen, Ringsted 2,2 Lille Sølv, blå 377,5
69 Sofie T. Schmidt, Bevtoft 2,2 Hermelin, zobel, blå 377,5
70 Svend Møller, Kokkedal 2,2 Stor Chinchilla, chinchilla 377,5
71 Esben Midtiby, Ringkøbing 2,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5
72 Knud M. Jensen, Børkop 2,2 Bourgogne, gulrød 377,5
73 Jens Åge Jensen, Kalundborg 3,1 Lille Sølv, sort 377,5
74 Frode Klevang, Odense SV 3,1 Hermelin, hvid, rødøjet 377,5
75 Charlotte Kjøller, Rønne 1,2 Dværg Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 283,5
76 Doris Jensen, Hjørring 1,2 Lille Egern, gråblå 283,5
77 Kenn Mikkelsen, Bjerringbro 1,2 Dværghare, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5
78 Eli Jæger, Støvring 1,2 Lille Sølv, vildtgrå 283,5
79 Gerner Rasmussen, Aarup 0,3 Hermelin, sort 283,5
80 Egon Carstens, Viborg 0,3 Engelsk Schecke, sort 283,5
81 Jørgen Andersen, Tjele 0,3 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5
82 Winnie Bøgh, Greve Strand 0,3 Hermelin, hvid, blåøjet 283,5
83 Helle Mathiasen, Assens 3,0 Stor Chinchilla, chinchilla 283,5
84 Günther Much, Tommerup 1,3 Sachsengold, rødorange 377,0
85 Svend Erik Nielsen, Galten 1,3 Satin, elfenben 377,0
86 Lars K. Hansen, Rudkøbing 1,3 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 377,0
87 Kim Kjøller, Rønne 1,3 Lille Sølv, blå 377,0
88 Jens Jensen, Frederikshavn 1,3 Hermelin, hvid, rødøjet 377,0
89 Nicklas Aase, Horsens 2,2 Tysk Kæmpeschecke, blå 377,0
90 Frode Klevang, Odense SV 2,2 Hermelin, japaner, sort/gul 377,0
91 Leif Jensen, Regstrup 2,2 Sallander, sallander 377,0
92 Bodil & Anton Dam, Struer 2,2 Hermelin, zobel, blå 377,0
93 Henrik Moesgård, Randers NV 2,2 Fransk Vædder, chinchilla 377,0
94 Erik Andersen, Tjele 2,2 Lille Sølv, vildtgul 377,0
95 Find O Hansen, Ikast 2,2 Lille Sølv, vildtgul 377,0
96 Jette Søndergård, Hobro 3,1 Dværg Vædder, vildtblå 377,0
97 Johan H. Andersen, Brenderup Fyn 3,1 New Zealand Red, ræverød 377,0
98 Kurt Pedersen, Otterup 3,1 Dværg Vædder, madagascar 377,0
99 Sheila Petersen, Mørkøv 1,2 Rex, castor 283,0
100 Jytte Laursen, Ålestrup 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 283,0
101 Bent Jørgensen, Malling 1,2 Hermelin, white, sort 283,0
102 Lars Sørensen, Odense SV 1,2 Rex, orange 283,0
103 Jens Jørgen Nørgaard, Struer 1,2 Rhinsk Schecke, sort/gul 283,0
104 Susanna Kristensen, Skjern 1,2 Hermelin, sort 283,0
105 Svend Pedersen, Thorsø 1,2 Hermelin, sølv, sort 283,0
106 Bent Jensen, Hemmet 0,3 Zobel, zobel, blå 283,0
107 Poul Erik Lauridsen, Vemb 0,3 Dværg Vædder, chinchilla 283,0
108 Bent Nielsen, Aarup 0,3 Blå Wiener, blå 283,0
109 Lindy Jensen, Støvring 3,0 Tan, sort 283,0
110 Jan Mortensen, Regstrup 3,0 Hvid Land, hvid, rødøjet 283,0
111 Simon Christensen, Rønne 3,0 Beige, beige 283,0
112 Inger-Lise Kjøller, Rønne 1,0 Dværg Vædder, madagascar 95,5

113 Carsten Laursen, Ålestrup 1,3 Lille Sølv, blå 376,5
114 Bent Jensen, Hemmet 1,3 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 376,5
115 Jytte Knudsen, Hjørring 2,2 Hermelin, lutino 376,5
116 Hella Pedersen, Otterup 2,2 Thyringer, madagascar 376,5
117 Leon Hansen, Rudkøbing 3,1 Dværg Vædder, madagascar 376,5
118 Bent Jensen, Hemmet 3,1 Lille Havana, brun 376,5
119 Jesper Tranbjerg, Rønne 3,1 Hermelin, hvid, rødøjet 376,5
120 Peter Andersen, Vejle 3,1 Lille Egern, gråblå 376,5
121 Lars Sørensen, Odense SV 1,2 Lille Wiener, blå 282,5
122 Helge Johannessen, Esbjerg V 1,2 Wiener, vildtgrå 282,5
123 Bjarne Nielsen, Hadsund 1,2 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5
124 Edel & Leif Hansen, Nibe 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5
125 Poul Erik Søndergaard, Viborg 1,2 Rex, castor 282,5
126 Jette Garly, Rødkærsbro 1,2 Russer, sort 282,5
127 Poul Vang, Højby Sjælland 1,2 Hermelin, blå 282,5
128 Karl Hauge, Give 1,2 Lille Sølv, sort 282,5
129 Bent Ole Rasmussen, Rønne 1,2 Tan, brun 282,5
130 Peder Emil Hansen, Skjern 0,3 Blå Wiener, blå 282,5
131 Helle Frost Jakobsen, Aars 0,3 Wiener, vildtgrå 282,5
132 Grete Stick, Møldrup 0,3 Dværg Vædder, madagascar 282,5
133 Erik Rasmussen, Dianalund 3,0 Dværghare, hvid, rødøjet 282,5
134 Ivan Rasmussen, Vester Skerninge 3,0 Fransk Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 282,5
135 Eli Jæger, Støvring 3,0 Lille Sølv, sort 282,5
136 Anne-Lise M Jensen, Børkop 3,0 Dværg Vædder, madagascar 282,5
137 Affe Hedlund, Vårgårde, S 3,0 Lille Sølv, sort 282,5
138 Flemming Holm, Højslev 3,0 Hermelin, chinchilla 282,5
139 Ivan Rasmussen, Vester Skerninge 3,0 Lille Tysk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5
140 Edel & Leif Hansen, Nibe 3,0 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 282,5
141 Niels Karl Hemme, Esbjerg 3,0 Lille Sølv, vildtgul 282,5
142 Jørgen Larsen, Horsens 3,0 Hollænder, japaner, blå/gul 282,5
143 Michael Ostermann, Slangerup 1,3 New Zealand Red, ræverød 376,0
144 Villy Vestergård, Tjele 2,2 Blå Wiener, blå 376,0
145 Per Rathenburg-Frandsen, Rødding 2,2 Lille Chinchilla, chinchilla 376,0
146 Peder Emil Hansen, Skjern 2,2 Wiener, hvid, blåøjet 376,0
147 Tanja Horn, Dianalund 1,2 Fransk Vædder, kappetegnet, blå 282,0
148 Laura Mehtonen, Urjala, SF 1,2 Dværgschecke, sort/gul 282,0
149 Peder Larsen, Årslev 1,2 Alaska, sort 282,0
150 Bastian Bech, Rønne 1,2 Sallander, sallander 282,0
151 Ivan Rasmussen, Vester Skerninge 1,2 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0
152 Jette Søndergård, Hobro 1,2 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 282,0
153 Erling Brems, Tommerup 1,2 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0
154 Kia Skøtt, Vojens 0,3 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0
155 Bent Jensen, Hemmet 0,3 Marburger Egern, gråblå 282,0
156 Bent Jensen, Hemmet 3,0 Lux, rødbrun/gråblå 282,0
157 Mette & Ivan Mølvadgaard, Højslev 3,0 Dværg Vædder, vildtblå 282,0
158 Willy Jacobsen, Ovtrup 3,0 Sallander, sallander 282,0
159 Klaus Bang, Ebberup 3,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0
160 Emma Veggerby Laustsen, Hobro 3,0 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0
161 Aksel Nissen, Vojens 3,0 Hollænder, madagascar 282,0
162 Bent Jensen, Hemmet 3,0 Alaska, sort 282,0
163 Egon Simonsen, Frederikshavn 3,0 Thyringer, madagascar 282,0
164 Carl Aage Sørensen, Holstebro 3,0 Isabella, isabella 282,0
165 Egon Simonsen, Frederikshavn 1,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
166 Michael Christensen, Ringsted 1,0 Lille Sølv, vildtgrå 95,0
167 Bastian Bech, Rønne 1,0 Lux, rødbrun/gråblå 95,0
168 Familien Sigaard, Aars 1,0 Tysk Kæmpeschecke, blå 95,0
169 Anders Pedersen, Klemensker 0,1 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
170 Nikolai Høyer, Haslev 1,0 Lille Tysk Vædder, chinchilla 95,0
171 Lena Andersen, Kgs. Lyngby 0,1 Løvehoved, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
172 Laura Mehtonen, Urjala, SF 1,0 Hermelin, zobel, brun 95,0
173 Osvald Hedberg, Videbæk 1,0 Rex, hvid, rødøjet 95,0
174 Irma Johannessen, Esbjerg V 0,1 Rex, hvid, rødøjet 95,0
175 Johanne Lund Ellgaard, Herning 3,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 375,5