Pokaler DM 2012

Ved Danmarks Kaninavlerforening
Udstilling i Viborg fra 17. til 19. februar 2012

Pokalliste

Racepokal, Belgisk Kæmpe, Preben S. Jakobsen, Aars 1,2 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0
Racepokal, Tysk Kæmpeschecke, Nicklas Aase, Horsens 2,2 Tysk Kæmpeschecke, blå 377,0
Racepokal, Fransk Vædder, Ole Jakobsen, Dronninglund 1,3 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0
Racepokal, Stor Chinchilla, Svend Møller, Kokkedal 2,2 Stor Chinchilla, chinchilla 377,5
Racepokal, Stor Sølv, Lissy Søndergaard, Blokhus 1,3 Stor Sølv, sort 379,5
Racepokal, Blå Wiener, Bent Nielsen, Aarup 0,3 Blå Wiener, blå 283,0
Racepokal, Californian, Gunner Sørensen, Skals 1,3 Californian, sort 378,5
Racepokal, New Zealand Red, Johan H. Andersen, Brenderup Fyn 3,1 New Zealand Red, ræverød 377,0
Racepokal, Wiener,  Esben Midtiby, Ringkøbing 3,0 Wiener, vildtgrå 285,5
Racepokal, Angora, Bent Schou Jensen, Viborg 0,3 Angora, hvid, rødøjet 285,5
Racepokal, Fuchs, Ellen Christiansen, Dianalund 2,2 Fuchs, hvid, rødøjet 380,5
Racepokal, Satin, Erling Steffensen, Nykøbing M. 1,2 Satin, elfenben 284,0
Racepokal, Rex, Jan Pedersen, Åbybro 2,2 Rex, castor 379,0
Racepokal, Bourgogne, Erik Jensen, Jerslev J 1,2 Bourgogne, gulrød 284,5
Racepokal, Hvid Land, Svend Møller, Kokkedal 0,3 Hvid Land, hvid, rødøjet 284,0
Racepokal, Belgisk Hare, Kenn Mikkelsen, Bjerringbro 3,0 Belgisk Hare, vildtrød 285,0
Racepokal, Isabella, Henning Hansen, Rønne 2,2 Isabella, isabella 379,0
Racepokal, Japaner, Poul Erik Karlsen, Åkirkeby 1,2 Japaner, sort/gul 279,0

Racepokal, Rhinsk Schecke, Jens Jørgen Nørgaard, Struer 1,2 Rhinsk Schecke, sort/gul 283,0
Racepokal, Sallander, Leif Jensen, Regstrup 2,2 Sallander, sallander 377,0
Racepokal, Thyringer, Leif Jensen, Regstrup 2,2 Thyringer, madagascar 378,5
Racepokal, White, Gunner Sørensen, Skals 1,2 White, sort 279,0
Racepokal, Alaska, Jørn Schmidt, Bevtoft 3,1 Alaska, sort 380,5
Racepokal, Lille Tysk Vædder, Martin Bruun, Holbæk 2,2 Lille Tysk Vædder 380,0
Racepokal, Beige, Simon Christensen, Rønne 3,0 Beige, beige 283,0
Racepokal, Lille Chinchilla, Per Rathenburg-Frandsen, Rødding 2,2 Lille Chinchilla, chinchilla 376,0
Racepokal, Lille Egern, Doris Jensen, Hjørring 1,2 Lille Egern, gråblå 283,5
Racepokal, Perle Egern, Kresten Holst, Nykøbing M. 2,2 Perle Egern, vildtblå 378,0
Racepokal, Marburger Egern, Bent Jensen, Hemmet 0,3 Marburger Egern, gråblå 282,0
Racepokal, Engelsk Schecke, Egon Carstens, Viborg 0,3 Engelsk Schecke, sort 283,5
Racepokal, Lille Havana, Ejvind A Sørensen, Morud 0,3 Lille Havana, brun 284,0
Racepokal, Hollænder, Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
Racepokal, Lux, Bent Jensen, Hemmet 3,0 Lux, rødbrun/gråblå 282,0
Racepokal, Sachsengold, Kristian M. Kristensen, Brovst 1,2 Sachsengold, rødorange 284,0
Racepokal, Schwarzgrannen, Merethe Dalgaard Jensen, Videbæk 3,1 Schwarzgrannen, schwarzgrannen 378,5
Racepokal, Lille Sølv, Åge Pedersen, Frederikshavn 3,0 Lille Sølv, blå 284,0
Racepokal, Tan, John Jensen, Rønne 2,2 Tan, sort 380,0
Racepokal, Lille Wiener, Lars Sørensen, Odense SV 1,2 Lille Wiener, blå 282,5
Racepokal, Zobel, Bent Jensen, Hemmet 0,3 Zobel, zobel, blå 283,0
Racepokal, Russer, Søren Dalsgaard, Silkeborg 1,3 Russer, sort 377,5
Racepokal, Dværg Vædder, Egon Carstens, Viborg 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 285,5
Racepokal, Løvehoved, Lena Andersen, Kgs. Lyngby 0,1 Løvehoved, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Racepokal, Hermelin, Christian Kristensen, Aså 3,0 Hermelin, hvid, rødøjet 285,5
Racepokal, Dværghare, Erik Rasmussen, Dianalund 0,3 Dværghare, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5

DKs Vandrepokal, Ellen Christiansen, Dianalund 2,2 Fuchs, hvid, rødøjet 380,5
Danmarks bedste enkeltdyr, Jørn Thomsen, Svendborg 1,0 Alaska, sort 96,0
Hermelinklubbens bedste 1,1, Egon Carstens, Viborg 1,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 191,0
John Guldholms Mindepokal, Ellen Christiansen, Dianalund 2,2 Fuchs, hvid, rødøjet 380,5
Norges-pokalen, Jørgen Larsen, Horsens 1,0 Hollænder, japaner, sort/gul 95,0
Dks ungdomspokal, Sofie T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin, zobel, blå 95,0
Gerard de Graffs Mindepokal, Nicklas Aase, Horsens 1,0 Tysk Kæmpeschecke, blå 95,0
Amagerlands Ungdomspokal, Kia Skøtt, Vojens 0,3 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,0
Danske Angora-avleres fællessalg, Bent Schou Jensen, Viborg 0,3 Angora, hvid, rødøjet 285,5

Gruppevinder, Kæmperacer, Preben Toftemark, Tommerup 0,1 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5
Gruppevinder, Store racer, Esben Midtiby, Ringkøbing 1,0 Wiener, vildtgrå 95,5
Gruppevinder, Afvigende hårstruktur, Bent Schou Jensen, Viborg 0,1 Angora, hvid, rødøjet 95,5
Gruppevinder, Mellemstore racer, Jørn Thomsen, Svendborg 1,0 Alaska, sort 96,0
Gruppevinder, Små racer, John Jensen, Rønne 1,0 Tan, sort 95,5
Gruppevinder, Dværgracer, Christian Kristensen, Aså 1,0 Hermelin, hvid, rødøjet 96,0

Dansk Angora, Bedste kollektion, Bent Schou Jensen, Viborg 1,3 Angora, hvid, rødøjet 379,5
Dansk Angora, bedste enkeltdyr, Bent Schou Jensen, Viborg 0,1 Angora, hvid, rødøjet 95,5
Dansk Angora, Bedste farvede dyr, Tove Alsner, Grenå 0,1 Angora, sort 94,0
Dansk Angora, Bedste han, Kaj Thaysen 1,0 Angora, hvid, rødøjet 95,0

Chinchillaklubben, Stor Chinchilla, Svend Møller, Kokkedal 2,2 Stor Chinchilla, chinchilla 377,5
Chinchillaklubben, Lille Chinchilla, Per Rathenburg-Frandsen, Rødding 2,2 Lille Chinchilla, chinchilla 376,0
Chinchillaklubben, Chin andre racer, Henrik Moesgård, Randers NV 2,2 Fransk Vædder, chinchilla 377,0

Kæmpeklubben, Bedste han, Preben S. Jakobsen, Aars 1,0 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Kæmpeklubben, Bedste hun, Peder Emil Hansen, Skjern 0,1 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Kæmpeklubben, Bedste 1,2, Preben S. Jakobsen, Aars 1,2 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0
Kæmpeklubben, Bedste ikke-vildtgrå, Peder Emil Hansen, Skjern 0,1 Belgisk Kæmpe, jerngrå 94,5

Dværgkaninklubben, Bedste stamme, Egon Carstens, Viborg 1,2 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 285,5
Dværgkaninklubben, bedste 2,4, Mogens Hollensen, Brønderslev 2,4 Hermelin, hvid, rødøjet 567,5
Dværgkaninklubben, bedste ungdomsmedlem, Sofie T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin, zobel, blå 95,0
Dværgkaninklubben, bedste 2ér ungdomsmedlem, Kia Skøtt, Vojens 0,1 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 94,5
Dværgkaninklubben, bedste veteran, Brian Mortensen, Jelling 1,0 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 94,5
Dværgkaninklubben, Bedste Hermelin, Christian Kristensen, Aså 1,0 Hermelin, hvid, rødøjet 96,0
Dværgkaninklubben, Bedste Dværg Vædder, Egon Carstens, Viborg 0,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 96,0
Dværgkaninklubben, Bedste Dværghare, Erik Rasmussen, Dianalund 0,1 Dværghare, vildt-, jerngrå og vildtsort 93,0
Dværgkaninklubben, Bedste Løvehoved, Lena Andersen, Kgs. Lyngby 0,1 Løvehoved, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Dværgkaninklubben, Farvede Hermeliner, Jytte Christensen, Aså 1,1 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 189,5
Dværgkaninklubben, Tegnede Hermeliner, Jørgen Knudsen, Tilst 1,1 Hermelin, zobel, blå 190,0
Dværgkaninklubben, Hvide Hermeliner, Christian Kristensen, Aså 1,0 Hermelin, hvid, rødøjet 96,0
Dværgkaninklubben, Farvede Dværg Væddere, Egon Carstens, Viborg 0,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 96,0
Dværgkaninklubben, Tegnede Dværg Væddere, Charlotte Kjøller, Rønne 0,1 Dværg Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 95,0
Dværgkaninklubben, Hvide Dværg Væddere, Brian Mortensen, Jelling 1,1 Dværg Vædder, hvid, rødøjet 189,0
Dværgkaninklubben, Afvigende hårstruktur, Lena Andersen, Kgs. Lyngby 0,1 Løvehoved, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0

Schecke/Hollænder Klub, Bedste kollektion, Erik Piihl, Bjert 2,2 Hollænder, sort 379,0
Schecke/Hollænder Klub, Jubilæumspokal, Erik Piihl, Bjert 0,1 Hollænder, sort 95,5
Schecke/Hollænder Klub, Bedste han, Erik Piihl, Bjert 1,0 Hollænder, sort 95,0
Schecke/Hollænder Klub, Bedste hun, Erik Piihl, Bjert 0,1 Hollænder, sort 95,5
Schecke/Hollænder Klub, Supercup u/vg, Ela Nørgaard, Struer Rex 760,0
Schecke/Hollænder Klub, Supercup m/vg, Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin, hotot, sort 760,0
Schecke/Hollænder Klub, Tysk Kæmpeschecke, Nicklas Aase, Horsens 1,0 Tysk Kæmpeschecke, blå 95,0
Schecke/Hollænder Klub, Californian, Gunner Sørensen, Skals 0,1 Californian, sort 95,0
Schecke/Hollænder Klub, Rex, Ela Nørgaard, Struer 0,1 , hotot, sort 95,0
Schecke/Hollænder Klub, Rhinsk Schecke, Jens Jørgen Nørgaard, Struer 1,0 Rhinsk Schecke, sort/gul 94,5
Schecke/Hollænder Klub, Lille Tysk Schecke, Kurt Jensen, Aars 0,1 Lille Tysk Schecke, brun 95,0
Schecke/Hollænder Klub, Engelsk Schecke, Egon Carstens, Viborg 0,1 Engelsk Schecke, sort 95,0
Schecke/Hollænder Klub, Hollænder, Erik Piihl, Bjert 0,1 Hollænder, sort 95,5
Schecke/Hollænder Klub, Russer, Jette Garly, Rødkærsbro 0,1 Russer, sort 94,5
Schecke/Hollænder Klub, Hermelin, Poul Erik Kristensen, Skjern 0,1 Hermelin, hotot, sort 95,0

Rexklubben, Gjølpokalen, Jan Pedersen, Åbybro 1,2 Rex, castor 284,5
Rexklubben, Bedste han, Jan Pedersen, Åbybro 1,0 Rex, chinchilla 95,0
Rexklubben, Den tyske Rexklubpokal, Ela Nørgaard, Struer 0,3 Rex, dalmatiner, sort 284,0
Rexklubben, Bedste 6 Rex pokalen, Jan Pedersen, Åbybro 4,2 Rex, castor 568,5

Dan Danske Vædderkaninklub, Bedste han, Bjarne Nielsen, Hadsund 1,0 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Den Danske Vædderkaninklub, Bedste hun, Preben Toftemark, Tommerup 0,1 Fransk Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5
Den Danske Vædderkaninklub, Bedste Chin, Bjarne Nielsen, Hadsund 2,2 Fransk Vædder, chinchilla 377,5
Den Danske Vædderkaninklub, FV andre farver, Ivan Rasmussen, Vester Skerninge 3,0 Fransk Vædder 282,5
Den Danske Vædderkaninklub, Lille Tysk Vædder, Martin Bruun, Holbæk 2,2 Lille Tysk Vædder 380,0
Den Danske Vædderkaninklub, LTV andre farver, Martin Bruun, Holbæk 2,2 Lille Tysk Vædder 380,0
Den norske Vædderklubs vandrepokal, Martin Bruun, Holbæk 2,2 Lille Tysk Vædder 380,0

Danmarksmesterskabet Kaninungdom, Guld - Holbæk 2.832,5 point
Danmarksmesterskabet Kaninungdom, Sølv - Haderslev 2.830,5 point
Danmarksmesterskabet Kaninungdom, Bronze - Aarhus & omegns 2.818,0 point