|
Praktiske informationer:
Stramaj nålen bruges på stramaj stof, hvor trådene i stoffet er tykkere. Man kan også godt bruge nålen til andre slags stoffer. Det er en stum nål (uden spids), hvilket betyder, at nålen bedre finder hullerne i stoffer, så man undgår at ødelægge de vævede tråde.
Aida stof er god til begyndere, da hullerne er meget tydelige. En firkant i et mønster er kun en firkant på aida stof, det er det der gør det nemt at brodere på.
Stramaj er rigtig lækkert at brodere på. Stoffet er meget stift, og hullerne er meget nemme at se.
Inden man begynder at brodere kan det til tider være en god i ide at sy en stikning med f.eks. en rød sytråd både lodret og vandret centret gennem stoffet. (Se tegning)
Grunden til det er, at det nogle gange kan være nødvendigt, at brodere nøjagtig midt på stoffet, hvis man skal bruge et par centimeter til montering.
Sting:
Det almindelige korssting består af to sting. Et over- og et understing.
Billedet viser understinget, hvor man starter fra venstre og syr skråt mod højre.
Alt efter mønsteret brodere man så mange understing, som man skal bruge.
Derefter broderes overstingene tilbage mod venstre.
© 2018 tweens